Rzucanie palenia - Rzucanie palenia - o co walczą obrońcy papierosa? cz2.

MEDserwis.pl > Rzucanie palenia >Rzucanie palenia - o co walczą obrońcy papierosa? cz2.

Rzucanie palenia - o co walczą obrońcy papierosa? cz2.

Według Światowej Organizacji Zdrowia uzależnienie od nikotyny jest chorobą, którą powinno się leczyć tak jak inne uzależnienia od substancji chemicznych.

Nie wystarczy straszyć skutkami zdrowotnymi, bo w końcu niektórzy nawet po przebytym zawale lub poważnej operacji tętnic wracają do palenia. Można by powiedzieć, że palenie zabiło w nich instynkt życia. To jednocześnie dowód na to, że strach nie leczy.

A jednak jako osoba pracująca z uzależnionymi od lat z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że wyjście z tego koszmaru jest możliwe!

Pierwszy krok to znaleźć właściwy motyw, poszukać odpowiedzi na pytanie : po co chcę to zrobić? Dla niektórych tym najlepszym motywem będzie potrzeba odzyskania wiary w siebie, chęć zbliżenia się do kogoś, na kim nam zależy. Panie po pięćdziesiątce często robią to dla swoich wnuków, żeby wnuczek nie powiedział: babciu, jak ty brzydko pachniesz! Dla innych może to być potrzeba odzyskania wolności, pożegnania na zawsze tego, kto zdawał się być przyjacielem, a okazał się oszustem. Młode małżeństwa, gdy spodziewają się dziecka, chcą by się wychowywało w zdrowym domu. Żartobliwie rzecz ujmując możemy powiedzieć, że trzeba sobie znaleźć miłość większą od papierosa.

W moim przypadku dzwonek alarmowy odezwał się w czasie wyjazdu na Mazury 18 lat temu, kiedy to okazało się, że w wodzie szybciej się męczę i przepłynięcie jeziora z jednego brzegu na drugi jest niemałym problemem. Tymczasowym lekarstwem było drastyczne zmniejszenie liczby wypalanych papierosów. Przejęcie kontroli nad paleniem to drugi krok w rzucaniu nałogu. W tym czasie mamy okazję obserwować w jakich momentach jest nam najtrudniej, w jaki sposób odczuwamy psychiczne i fizyczne objawy głodu nikotynowego. Taki trening ograniczania palenia nie może trwać zbyt długo, najlepiej do tygodnia, bo po pewnym czasie pozbawieni specjalistycznej pomocy możemy znowu rozpalić się na całego.

Trzecim krokiem powinno być zgłoszenie się na terapię do ośrodka, który specjalizuje się w leczeniu osób uzależnionych.

Najlepszym sposobem byłaby terapia ukierunkowana na przezwyciężenie nikotynowego głodu . Niestety, nie ma jakiejś dobroczynnej tabletki likwidującej głód nikotyny, choć co jakiś czas pojawiają się na rynku nowe cudowne specyfiki, którym towarzyszy świetnie zorganizowana, kosztowna reklama.

Dobrym rozwiązaniem byłoby informowanie o wszystkich dostępnych i sprawdzonych metodach leczenia, najlepiej bezpłatnie w różnych mediach, ale to raczej marzenie ściętej głowy. Dlatego ludzie najczęściej sięgają po preparaty chemiczne, choć psycholodzy i terapeuci wiedzą, że skuteczność przeróżnych substytutów jest niewielka. Uzależnienie od nikotyny charakteryzuje się częstymi nawrotami. Z kolei zbyt wiele nieudanych prób osłabia motywację, pozbawia nadziei na sukces.

Polskie źródła przez wiele lat zniechęcały palących do korzystania z metod naturalnych, preferując tym samym środki farmakologiczne, często nieobojętne dla zdrowia pacjenta.

Utrzymywano między innymi, że hipnoterapia jest metodą o słabej, nie potwierdzonej badaniami skuteczności. Tymczasem w źródłach amerykańskich znajdujemy wręcz przeciwstawne wnioski. Wystarczy powołać się na badania prowadzone na próbie ok. 70 tysięcy palących w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Właśnie te badania wykazały, że najskuteczniejszą metodą leczenia nałogu była hipnoterapia. W Warszawie metodę tę stosuje się z powodzeniem od 16 tu lat w Centrum Psychoterapii BEN, w którym pracuję jako osoba przygotowująca palących do terapii hipnotycznej. Samą terapię przeprowadza dr hab. n. med. Michał Polykowski, który opracował niezwykle skuteczną metodę leczenia uzależnionych., pozwalającą w krótkim czasie przezwyciężyć objawy głodu nikotyny. Jest to metoda hipnozy w stanie czuwania, całkowicie bezpieczna dla pacjenta.

W czasie spotkań z terapeutą ma miejsce specyficzne oddziaływanie na ciało i psychikę pacjenta, którego celem jest wywołanie głębokiego rozluźnienia w strukturach mózgu, z jednoczesnym niwelowaniem subiektywnie odczuwanego przymusu palenia. Jakkolwiek by to bajecznie nie brzmiało rzeczywistym efektem terapii Polykowskiego jest zablokowanie natrętnych myśli o potrzebie palenia, picia czy używania innych substancji. W ten oto, z pozoru prosty sposób człowiek, o którego wolność do palenia walczy zacne grono telewizyjnych autorytetów, odzyskuje rzeczywistą wolność. Może nie palić!

Chciałoby się dodać: czego i Państwu życzę.

Alina Leciejewska – Nosal
Centrum Psychoterapii BEN
www.centrumben.pl

Zobacz więcej >>

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl