Rzucanie palenia - Rzucanie palenia - o co walczą obrońcy papierosa? cz1.

MEDserwis.pl > Rzucanie palenia >Rzucanie palenia - o co walczą obrońcy papierosa? cz1.

Rzucanie palenia - o co walczą obrońcy papierosa? cz1.

Ustawa zakazująca palenia papierosów w pracy, w pubie, na przystankach, słowem wszędzie z wyjątkiem naszych prywatnych mieszkań, spotkała się z protestem dość licznych grup palących. I jak to zwykle bywa ów protest mogliśmy obserwować głównie w różnych programach telewizyjnych, gdzie wypowiadali się znani aktorzy, muzycy, publicyści, itp. Wszyscy przeciw ustawie, w imię obrony wolności człowieka. Ani słowa za, żadnej próby uzasadnienia, że może warto przestać się truć.

Powiedzmy od razu: też jestem przeciwna zakazom. Wolę działania profilaktyczne i skuteczne leczenie tych, którzy chcą się leczyć. Ale wolałabym też, by przyjęcie przez Sejm rzeczonej ustawy skłoniło nas do rozmowy o powodach takiego posunięcia. Czy nie warto się zastanowić ile kosztuje leczenie palaczy z długim stażem, u których rozpoznano ciężkie choroby wywołane nikotynizmem z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POCHP), czy różnymi postaciami raka (krtani, przełyku, tchawicy) na czele? Idę o zakład, że jako społeczeństwo słono płacimy za prawo do palenia.

Człowiek jest wolny wtedy, kiedy dokonuje świadomego wyboru, prawda? Dajmy więc palącym tę szansę, bo właśnie teraz jest okazja, by w imię wolności wyboru przedstawiać nie tylko argumenty za i przeciw paleniu, ale nade wszystko pokazać jak można wyjść z pułapki, nałogiem zwanej.
Powszechnie wiadomo, że papierosy szkodzą zdrowiu i gdyby ta świadomość wystarczyła do zerwania z cuchnącym nałogiem , nie było by całego zamieszania. Tymczasem większość nałogowców deklaruje, że palenie daje im różne korzyści.: chwilowe rozluźnienie, przełamuje nieśmiałość, umila spotkania towarzyskie, itd., itp. I właśnie to palących zniewala.
Palę, bo lubię, rzekła mocno już starsza pani w jednym z programów telewizyjnych. Poza tym tyle razy próbowałam przestać, że nie mam już siły na kolejne próby. Poruszające wyznanie!
Najkrótsza definicja uzależnienia zamyka się w kilku słowach: jest to trudny do przezwyciężenia przymus zapalenia papierosa, (wypicia alkoholu, zjedzenia kolejnej czekoladki). To taki stan, kiedy już nie chcesz palić, ale musisz. Człowiek uzależniony tkwi w pułapce i na ogół sam nie potrafi się z niej wydostać! Owszem, palenie dawało mu sporo przyjemności, za które po 10., 15. latach będzie musiał zapłacić. Na ogół płacimy krótszym oddechem, obniżającą się odpornością organizmu, szarą cerą, paskudnym zapachem z ust, nieznośnym napięciem w ciele i w głowie, kiedy nikotyny zabraknie. Trudno dogadać się z substancją chemiczną, bo ona nie ma rozumu i robi swoje, chcemy tego czy nie chcemy. Ci, którzy pojmują nałóg jedynie jako przejaw słabej woli, mało wiedzą o istocie uzależnienia.

Niektórzy palący obserwują typowe objawy abstynencyjne: biegunki, rozdrażnienie, ból głowy, napady złości. W ten sposób mózg i cały organizm domaga się kolejnej dawki narkotyku. Przymus sięgania po papierosa bywa tak silny, że po kilku nieudanych próbach odstawienia używki człowiek traci wiarę w możliwość wyjścia z nałogu! Czy o taką wolność walczą przeciwnicy zakazu palenia?

Zniewolenie papierosem po latach używania tytoniu doprowadza – jak wspomniałam- do poważnych problemów zdrowotnych. Specjaliści mówią o istnieniu całych grup chorób odtytoniowych, poczynając od chorób układu sercowo – naczyniowego przez różnego rodzaju alergie, choroby układu oddechowego z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc na czele, zaś na końcu tej listy są różne choroby onkologiczne.

I jest to problem o zasięgu globalnym. Nie bez powodu w USA i niektórych krajach europejskich myśli się o podwyższeniu składki zdrowotnej dla palących. Coraz więcej jest też spraw sądowych o odszkodowania przeciwko koncernom tytoniowym. Wypada też wspomnieć o zjawisku narażenia na skutki wdychania dymu tytoniowego mierzone między innymi u dzieci szkolnych zawartością tlenku węgla w powietrzu wydychanym z płuc.

Niektórzy liberalni obrońcy papieroska mówią: nie pal, a zdrowo umrzesz!
Zadziwiające, że po ten sam argument sięgają palący, którzy zgłaszają się do poradni, by rzucić palenie: wolą zdrowo umrzeć, dłużej żyć i ostatnie lata przeżyć w dobrej kondycji. Czytaj: nie pod namiotem tlenowym czy na wózku inwalidzkim.
Centrum Psychoterapii BEN

Zobacz więcej >>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 5358 [cc_f] => 666 )